Zmiana limitu zapłat gotówkowych do 15.000 złotych

Od 1 stycznia 2017 roku wprowadza się zmniejszony do 15.000 ZŁOTYCH  limit transakcji, za które przedsiębiorcy mogą płacić sobie na wzajem gotówką.

Czyli jeśli transakcja jest zawierana między dwoma przedsiębiorcami (podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą) i jej wartość (BRUTTO) przekracza 15.000 ZŁOTYCH, wtedy płatności muszą być dokonywane PRZELEWEM (za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy).

Dotąd (do 31.12.2016 roku) limit wynosił 15.000 euro i nie był przestrzegany przez wiele podmiotów.

Teraz wprowadzane są SANKCJE!

Od 1 stycznia 2017 roku w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 15d, a w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 22p updof, podatnicy nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji pomiędzy przedsiębiorcami przekraczającą 15.000 złotych zostanie dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Natomiast, w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków w tej części, w jakiej płatność dotycząca powyższych transakcji zostanie dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego, podatnicy będą zobowiązani zmniejszyć koszty o wartość zapłąconą bez pośrednictwa rachunku płatniczego w miesiącu dokonania tej płatności.

Jeśli za transakcję o wartości ponad 15.000 złotych zapłacimy gotówką – wtedy nie będziemy mogli jej zaliczyć w koszty. Jeśli płatność nastąpi w kolejnych miesiącach – wtedy dokonywana będzie „korekta kosztów – wyrzucenie z kosztów”. Jeśli częściowo zapłacimy za tę transakcję gotówką – wtedy w tej części nie będzie ona stanowiła kosztu uzyskania przychodu.

Share This Story, Choose Your Platform!

I SA/Kr 756/12 – Wyrok WSA w Krakowie z 2012-07-06. Odliczenie VAT od wydatków finansowanych z dotacji

16 października, 2015|0 Comments

 Wyrok WSA w Krakowie Odliczenie VAT od wydatków finansowanych z dotacji Sentencja Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA del. Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, [...]

Niniejszy artykuł nie ma charakteru doradztwa podatkowego. Każda indywidualna sytuacja rzeczywista musi być analizowana odrębnie. Zapraszam do kontaktu – katarzyna@legowska.pl.

Kancelaria Doradcy Podatkowego w Łodzi